Jakou zvolit rekuperaci aktivní, nebo pasivní?

 

Pokud přemýšlíte nad pořízením vzduchotechnického zařízení pro výměnu vzduchu, musíte si doma nechat nainstalovat také rekuperační jednotku. Rekuperací se získá teplo z odváděného vzduchu a přidá se do čerstvého, tato výměna probíhá v rekuperátoru.

Pasivní rekuperace funguje pouze v zimě, kdy odebírá teplo z odpadního vzduchu a předává ho do vzduchu čerstvého, čímž pomáhá zamezit tepelným ztrátám. V létě se nepoužívá, aby v interiéru nebylo horko.

Pokud chcete využívat rekuperátoru i v létě, pak zvolte aktivní rekuperaci, kdy výměník funguje stejně jako tepelné čerpadlo – v zimě vrací ohřátý vzduch, v létě ho ochladí a získané teplo můžete použít například na ohřev vody.

Centrální vs. lokální rekuperace

Dalším typovým dělením rekuperací je centrální a lokální rekuperace. Centrální rekuperace je tradiční, má jednu ústřední jednotku, do které se sbíhají všechna potrubí a odevzdávají teplo přijaté z odpadního vzduchu. 

Lokální, nebo také decentrální rekuperace získává energii z nasátého venkovního vzduchu, bez toho aniž by měla jednu hlavní jednotku, v jednotlivých částech přebírá teplo z vydýchaného vzduchu do tepelného zásobníku. Když je plný, nasaje čerstvý vzduch, prožene ho zásobníkem, kde se prohřeje.

Přemýšlíte nad vzduchotechnikou a rekuperací a nevíte, který typ zvolit?

 

Pomůžeme vám s tím