Chystáte se pořídit si klimatizaci? Poradíme vám, jak zvolit tu správnou.

1. Vzhled a umístění

Nástěnné klimatizační jednotky se používají asi nejčastěji. Bojíte se, že nástěnná klimatizace naruší tvář vašeho interiéru? Pak zvolte raději kazetovou jednotku nebo podstropní klimatizační jednotku. Podstropní klimatizační jednotka je vhodná zejména do prostor, kde není dostatek místa pro klasickou nástěnnou jednotku.

2. Výkon

Čím větší místnost, tím vyšší musí být výkon klimatizační jednotky. Pokud má místnost specifické podmínky, jako například velká okna, orientovaná na jihozápad, bude nutné výkon klimatizace navýšit.

3. Velikost prostoru

Spočítejte objem místnosti (délka stěn místnosti × výška stropu), výsledné číslo vynásobte 30. Doporučený chladicí výkon pro místnost o objemu 60 m3 (4 m × 5 m × 3 m) je 1, 8 kW. Tento údaj je pouze orientační.

4. Náklady na provoz

Úsporná klimatizace nebo klasická? Záleží na tom, jak často budete klimatizaci používat a kde. Budete chladit jen 2 měsíce přes léto? Investice do úsporné klimatizace se vám příliš nevyplatí.

Máte pokoj v podkroví, kde je v létě vedro a v zimě chladno? Pořiďte si ten nejmodernější typ. Klimatizace v podstatě funguje jako tepelné čerpadlo. Můžete si opatřit takovou, která dokáže místnost nejen ochladit, ale také vytopit.

Tuto možnost nabízí většina moderních klimatizací. Místo složitého zatápění v kotli na tuhá paliva, stačí zapnout tlačítko na ovladači a nastavit si konkrétní teplotu. Náklady za vytápění klimatizací jsou poměrně nízké. Ani pořizovací cena není vysoká. Poměr cena/výkon vás naopak příjemně překvapí.

5. Počet místností

Klimatizace jedné místnosti

V tomto případě se nabízí splitová klimatizační jednotka. Skládá se pouze z jedné vnitřní
a jedné venkovní jednotky.

Klimatizace většího počtu místností

Klimatizaci většího počtu místností umožňuje systém multisplit. Díky jedné externí a více interním jednotkám můžete zavést klimatizaci do všech místností svého domu.

6. Umístění

Vnitřní jednotka musí být umístěna tak, aby chladný vzduch snadno proudil do místnosti. Neměl by ale foukat ani na vás, ani na místo, kde budete spát.

Venkovní jednotku je třeba umístit tak, aby co nejméně narušovala vzhled budovy. Obvykle se umisťuje na obvodové zdivo, na balkon, na střechu nebo na zem (s podstavcem). Je třeba vždy počítat s její vyšší hmotností.

7. Funkce

Pořídit si můžete i klimatizaci s doplňkovými funkcemi jako čištění vzduchu nebo úspora energie. Některé jsou navíc vybaveny absorpčními filtry, které zachycují bakterie
a mikroskopické viry, což potěší nejen alergiky.

8. Odvod kondenzátu

Při chlazení vzniká ve vnitřní jednotce kondenzát, který je třeba odvádět hadičkou samospádem. Hadička na odvod kondenzátu bývá svedena do dešťového svodu nebo
do odpadu. V  případě svodu do odpadu je třeba dát do sestavy sifon, určený pro klimatizace, aby do místnosti nepronikal zápach.  U složitějších instalací bývá umístěné čerpadlo.

Klasická klimatizace je v tomto ohledu praktičtější, než třeba mobilní. Ta má jednu velkou nevýhodu. Disponuje totiž flexibilní hadicí na odvod kondenzátu, kterou je třeba vystrčit ven. Většinou se protahuje oknem, což výkon mobilní klimatizace až o 50 % sníží.

9. Značka

Vybírejte jedině z výrobků ověřených značek (Panasonic, LG, Toshiba, Sinclair, Mitsubishi, Daikin). Budete mít jistotu, že produkt je spolehlivý, což je dáno kvalitními vnitřními díly (kompresor, motor ventilátoru atd.). Také případné náhradní díly bez problému seženete.

10. Hlučnost

To je jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru. Hluk u starších zařízení způsoboval kompresor, který je součástí exteriérové jednotky.

U dnešních klimatizací je hladina hluku minimální. Některé moderní klimatizace umožňují hlučnost venkovních jednotek ještě snížit a to až o 4 dB. Jako příklad můžeme uvést modely značky Toshiba. Zdaleka ne všechny klimatizace to ale umí. 

 

Poradíme vám, jaká klimatizační jednotka bude nejvhodnější do vašich prostor. Ozvěte se nám s nezávaznou poptávkou, rádi pro vás najdeme konkrétní řešení.

Chci poradit s výběrem klimatizace